Wednesday, March 14, 2012

5-8. günler

muhteşem renkler- ülke olsam bayrağım böyle bişey olurdu
Ailemin burada olduğu günler çok hareketli ve güzel geçti. İlk gün bişeylerin suyunu sıkmanın ve sonrasında ortalığı temizlemenin ne kadar zahmetli ve vakit alıcı olduğunu görünce annemle teyzem mutfak gönüllüsü oldular ve takip eden günler boyunca ne ellerim donarak çamurlu ıspanakları yıkadım ne de sebze suyu sıktıktan sonra saatlerce bulaşık yıkamama gerek kalmadı. Her an dolapta yıkanmış kilolarca sebze varken ve bulaşık derdi yokken oruç hayatı müthiş keyifliymiş. Üstelik karışımlarımın tadına bakıp yorum yapacak birilerinin olmasından aldığım cesaretle ne bulduysam sıkmaya başladım, sonuçların hepsi de çok lezzetli oldu.

5-7 günler arası daha önce olmayan bişey oldu. Gün içinde en az 5 litre sıvı içiyor olmama rağmen hiç çişim gelmedi.Bunu farkettikten sonraki ilk sabah ne kadar sıvı içersem tuvalete koşmam gerekecek diye bir deneme yaptım; 2.5 litreden sonra hala mutlu mutlu yerimde oturuyordum. Genelde 1 litre benim dayanma sınırımdır (evet bunu aylar önce ölçmüştüm!). 8. gün herşey normale döndü ama o 3 gün boyunca içtiğim en az 15 litre sıvı nereye gitti hala bilmiyorum ve çok çok merak ediyorum.  

Genelde günlere oldukça enerjik başladım. Sabah uyandığımda en azından 3-4 saat canım su veya limonlu ılık su dışında birşey içmek istemedi. Ancak öğleden sonra sebze ya da meyva suları içmeye başlayabildim. Üstelik bu beni çok da etkilemedi. Ama hemen her gün öğleden sonra mutlaka uyuma ihtiyacı hissettim ve çoğu gün uyuyamadım. Farkettim ki uykusuzluk beni besinsizlikten daha  halsiz bırakıyor. Önümüzdeki günlerde çok yoğun olmadığım üstüste birkaç gün yakalayabilirsem belki sadece su orucu tutmayı da deniyebilirim. Çok daha arındırıcı olacağını biliyorum ve sanırım önceden tahmin ettiğim kadar da yorucu geçmeyecek. Zaten şekere olan toeransım da azalıyor. İlk günler portakal, pancar, kırmızı elma, havuç gibi görece daha şekerli olan şeyleri rahatça içiyordum. Son 2 gündür özellikle pancar ve portakal çok garip bir şişkinlik yapıyor.


7. gün Kolon Hidroterapiye gittim, yani kalın bağırsak yıkatmaya. Çoğu kişi duyunca garip garip bakıyor ama sağlığı korumak ya da yeniden kazanmak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri. Toksin almamak, beslenmeye dikkat etmek işin bir yüzü, diğer yüzü ise daha önceden alınmıs ve birikmiş olanlardan kurtulmak. Kolon temizliğini sonra ayrı bir yazıda anlatayım - çünkü kendi başlığını hakkedecek kadar önemli.

No comments:

Post a Comment