Monday, August 13, 2012

gözlüklere veda


Yıllar önce göz bozukluklarının ameliyatsız, lazersiz geriye döndürülebildiğini okumuştum. Yazı göz bozukluklarının belirli kas ve sinirlerdeki fonksiyon bozulmalarından oluştuğunu ve göz kasları doğru şekilde çalıştırılırsa bu bozuklukların azalacağından söz ediyordu. Birkaç ay sonra başka bir yazıda aslında vücuttaki tüm rahatsızlıkların iyileşmesindeki temelin niyet etmek olduğuna yönelik bir ifade gördüm. İyileşmeye ve değişme isteğinin hasta kalmak ya da sağlıklı olmak arasındaki temel fark olduğunu anlatıyordu. Bu aynı hastalığa sahip iki insandan birinin neden iyileşip diğerinin neden hasta kaldığını çok net ifade ediyordu. İyileşmedeki tek faktör istek ve niyet değil tabii ki, ama bence en önemlilerinden biri.

Kendimce bu ikisini birleştirdim. Yaklaşık 2.5 yıl önce, 7 yaşından beri ilerlemesi durmamış olan miyop gözlerimi iyileştirmeye karar verdim. Her zamanki üşengeçliğimle de göz yogası kısmını atladım ve sadece istemekle bile bunun mümkün olacağını kendi kendime tekrar ettim.

İlk olarak ilkokul 1. sınıfta yazılılarda sıra arkadaşımın kağıdına bakarken öğretmenim gözlerimin bozuk olabileceğinden şüphelenmişti. O kadar inek ve uslu bir öğrenciydim ki kopya çekebileceğim aklına gelmemiş, tahtayı görmediğim için yandakinin kağıdına sarktığımı hemen fark etmişti. 1 derece miyopla gözlük takmaya başlamıştım, sonra göz bozukluğum düzenli olarak artarak birkaç yıl önce sol gözümde 5.50 sağ gözümde ise 4.75e ulaştı.  Göz numaramı azaltmaya karar verişim de o zamana denk geliyor.

Geçtiğimiz 2.5 yılda sol gözümü 5.50den 4.50ye, sağ gözümü ise 4.75ten 4.00e indirmeyi başardım. Sadece aklıma geldikçe “göz bozukluğum azalacak” diye düşünüyorum. Sistematik bir çabam yok ve yine de oluyor! Bence hiç fena değil. Bunu da orada burada anlatıp duruyordum. Bir CranioSacral eğitimi sırasında söz ettim bundan, hocamız dedi ki “Eğer 11 gün boyunca hiç kontakt lens ya da gözlük takmadan yaşarsan bu sürenin sonunda miyobun sıfırlanır”. Leonid dünyanın sayılı şifacılarından ve birebir deneyimi olmayan hiçbir konuda atıp tutmaz, o yüzden bu iddialı yöntemin doğruluğunu asla sorgulamadım. Ama göz bozukluğum o kadar ileri ki, lens ya da gözlük takmadan 11 gün hayatımı tek başıma idame ettirmem çok zor. 3 karıştan uzaktaki her şey benim için sadece bir renk bulutu.

Şimdi 10 gece 9 gün Gözne yaylasında pinekliyor olacağım. Ara ara diş tedavisi için Mersin’e inmek dışında bahçeli minicik bir evden dışarı adım atamayacağım. Bu süre Leonid’in önerdiği lenssiz ve gözlüksüz hayatı denemek için bana çok ideal geldi. O yüzden 2 hafta önce lenslerimi çıkardım ve gözlüğe geçiş yaptım. Bu gece yatarken de gözlüğümü son kez çıkaracağım ve 23 Ağustos’ta Adana- İstanbul uçağına binene kadar tekrar takmayacağım – en azından niyetim bu. İstanbula gelmeden önce de bir göz muayenesi olup göz numaramdaki iyileşme ne kadar bir kontrol ettireceğim.

Dün küçük bi deneme yaptım. Sabah uyanınca gözlüklerimi takmadım ve akşam 8e kadar evde gözlüksüz yaşamayı denedim. Görme şansı varken görmemeyi seçmek ve bulutsu ve puslu bir dünyada yaşamak çok kolay değil, hatta rahatsız edici. Evim kadar minicik ve tanıdık bi yerde bile bazen zorlandım, özellikle bişeyleri aramam gerektiğinde ya da çevremde rüzgar sebebiyle ani bir hareket olduğunda çok huzursuz oldum. Dışarı çıkamadım. Yine de 31 yıldır gözlüksüz ya da kontakt lenssiz ve uyanık geçirdiğim ilk 10 saatti.

Yarından itibaren blog yazılarımı herhalde 22pt bold Helvetica ile yazarım, ya da klavyeyi görmediğim için yazamam, bilemedim :)

7 comments:

 1. Esincim, heyecanla bekliyor olacağım 10 günün sonundaki değişimi! Kalbim seninle ve ben de buradan inancımla, senin inancına ve niyetine destek olmak ümidindeyim :)
  (umarım okuyabilmişsindir bunları hehe :P )

  Sevgiler!
  Gizem

  ReplyDelete
 2. Gizemcimmm , çok teşekkürler! Mesajını okuyunca desteğini hissetmemek mümkün değil.
  Okuyabildim. Gerçi ekrandan 15 cm mesafedeyim ama ilk gün için çok kötü olmasa gerek :)
  Öpüyorum

  ReplyDelete
 3. bende de miyop var çok ileri değil yani 0.75 civarı ben gözlük filan kullanmıyorum ama yinede miyobum düzelmiyor yine aynı tahta yine aynı yazı olarak görüyorum sen 11 gün diosun ben 2 ay diorum :D

  ReplyDelete
 4. Sonucu ne oldu acaba?

  ReplyDelete
 5. Merhabalar, Bu konu hakkında benimde duymuşluğum var, Ayrıca Gözlük gözü bozduğuna dair söylentilerde rastlanmakta, Normal gördüğünüz derecedeki gözününe 2 haftalık farklı dereceli gözlük takmanız ve sonradan bırakma halinde eski dereceden daha beter gördüğümü söylemekteyim. Lakin sol gözüm uzak metinleri görememekte 12 ila 13 Punto yazıları göremiyor gözlüksüz şayet sağ gözüm turp gibi. Lakin duygunuzu bende hissediyorum umarım iyileşirsiniz. Bende iyileşirim umarım. Niyet Her şeyin tedavisidir. Sonuçta bunların hepsinin karşılığı sadece ibadetten geçmekte para organ şuan elinde yeterince olması Yüce Efendimiz Allah sayesinde olan nimetlerdir. Durumunuzu buradan takip edeceğim haftada 1. İyi Günler.

  ReplyDelete
 6. Öncelikle Herkese Merhaba Arkadaşlar Egzersizlerin Faydasını Gören Bir Kişi Olarak Diğer İnsanlara İlham Kaynağı Olabilmek İçin Bu Yorumu Diğer Sayfalardaki Bates Metodu Göz Egzersizleri Başlıklarının Altınada Bırakacağım, Tarih: 25 Mart 2017 Cumartesi.
  Ben Bates Metoduyla Çalışıp Başarılı Sonuç Almış Bir Kişiyim, Fakat Benim Zamanımda Türkiyede Neredeyse Hiç Ama Hiç Bilinmiyordu, Bugün İzin Günümde Aklıma Geldi Bates Metodu Diye Arattım Ve Metodun Güncellik Durumuna Baktım. Sonuçlar Beni Pek Mutlu Etmedi Fakat Haala Azınlık Bir Toplum Tarafındanda Olsa Bilinmesi Beni Mutlu Etti. Ben Bu Metodu Kendi Çapımda Yaymaya Çalışan Bir Kişi Olarak Başarılı Olan Her Kişi İçin Ayrıca Seviniyorum.
  Ben Pilot Subaylık Hayali Olan Birisiydim Bunun İçinde Hava Harp Okulu Okumam Gerekiyordu Ve Göz Numaram Çok Yüksek Olduğu İçin Bu İmkansızdı Hava Harp Okulu 2 Gözün Toplamı Olarak En Fazla 0.50 Bozukluğu Alıyordu, Ayrıca Okul Lazer Ameliyatlı Adaylarıda Kabul Etmediği İçin Hiçbir Çarem Yoktu. Neyse Fazla Uzatmıyayım Bates Metodu Göz Egzersizleriyle Tanıştım Ve Hemen Uygulamaya Başladım Egzersize Başlamadan Önceki Göz Numaram: SAĞ GÖZ: 2.25 Numara Astigmat, 1.50 Numara Hipermetrop – SOL GÖZ: 2.50 Numara Astigmat, 1.25 Numara Miyop (2 Gözümün Toplam Numarası 7.50). Tam 14 Ay Boyunca Hiçbir Gün Aksatmadan İstikrarlı Bir Şekilde Egzersizlerimi Yaptım, Ayda Ortalama Olarak 0.50lik Bir Düşüş Yaşadım Ve 14 Ayın Sonunda Gözlerimin Numarası 2 Göz Toplamı 0.50 Düzeyine İndi, e Tabikide Bunun İçin Profesyonel Yardım Aldım Bunu Meslek Olarak Yapan Uzmanlar Var Toplanma Günlerinde Gidiyorsunuz Nasıl Yapacağınızı Daha İyi Anlıyorsunuz Ulaşmak İsteyenler Olursa Linkler Yarımcı Olur [Bunun İçin Bir Miktar Ücrette Ödedim Bu Arada]: https://www.facebook.com/eyefitturkey/?fref=ts – https://www.eyefitturkey.com/
  Bu Ara Amacımada Ulaştım Üniversite Ara Sınıf Alımlarından Mülakatları Ve Sağlık Taraması Çerçevesinde Yapılan GÖZ ÖLÇÜMÜNDEN KIL PAYIDA OLSA :) GEÇEREK HAVA HARP OKULU’na Girdim Askeri Pilot Olacağım Bunlarda 1,5 Ay Önceki Yemin Törenimizden Fotoğraflar: http://www.hho.edu.tr/Galeri/Torenler.aspx – http://egitimvekariyergunleri.com/hnc/kullanici_dosyalar/images/hava%20harp%20okulu.png Ufuk Bey Sağolsun Onun Sayesinde Bunlar :)

  Dipnot: Bu Arada Arkadaşlar Bunu Sona Eklemek İstedim Ben Bu Egzersizleri İnternetten Bakıp Direk Kendi Başıma Değil, Bu İşi Meslek Olarak Yapan Ve Yıllarca Bu İşle Uğraşmış Profesyonel Kişilerden Aldığım Dersler İle Yaptım. İnternet Sitelerine Veyada Facebook Sayfalarına Mesaj Atıp Durumunuzu Anlatıyorsunuz [(https://www.facebook.com/eyefitturkey/?fref=ts) - (https://www.eyefitturkey.com/)], Ona Göre Size Bir Sonraki Egzersiz Eğitim Gününü Söylüyorlar. O Gün Gidiyorsunuz Yaklaşık 6 Saatlik Uzun Ve Ayrıntılı Bir Eğitimden Sonra 1 Ay Sonra Tekrar Buluşmak Üzere Evinize Gönderiliyorsunuz, Egzersizleri Evde Yapıyorsunuz. Düzenli, Disiplinli Ve Doğru Egzersiz İle Normal Bir Bünyedeki İnsan Ayda Ortalama Olarak 0.50 İla 0.75 Numara Arası Düşüş Yaşayabiliyor (2 Gözün Toplamı Olarak).

  ReplyDelete
 7. Egzersizle numarayı düşürmeye ben de gayret ediyorum ama 11 gün gözlüksüz olmanın bir faydası olsaydı, gözlüğe başlamadan önce yaşadığımız nice 11 günlerde numaramız sıfırlanırdı diye düşünüyorum. Hepimize Allah'tan şifa diliyorum :)

  ReplyDelete