Wednesday, September 12, 2012

gözlüklere veda - 3


Aslında bu yazıyı bir haftalar önce yazmalıydım ama ancak vakit buldum…
buna mı inansam, gördüğüme mi?
Gözlüksüz geçen 9 günden sonra Mersin’de göz muayenesine gittim. O 9 gün boyunca her gün göz egzersizlerimi yaptım ve ara ara görüşümü kendim test ettim. 3. ve 7. günlerde arkadaşlarımla aynı yere kahvaltıya gidip aynı masaya oturmuştuk. İlk gidişte karşımda oturan kişinin gözlerini sadece yaygın bir karartı olarak görebiliyordum, ikinci seferde göz bebeklerini ve gözaklarını çok net ayırt edebiliyordum. Aynı şekilde ilk gidişte uzaklara baktığımda ufuktaki binalar duman rengi bir küme olarak görünüyordu. İkinci seferde ise (hala tam net olmasa da) binaların birbirinden yükseklik ve renk farklarını ve değişik renkteki pencere çerçevelerini seçebiliyordum. Bu ve benzeri deneyimler bana gözlerimin 2 derece düzelmiş olabileceğini hissettiriyordu, annem de en az 3 derece fark olacağını iddia ediyordu.

Doktor muayenede önce varolan gözlüklerimin numarasını ölçtü; sağ 5.0 sol 5.5 derece miyopmuş ve iki gözümde de 1 derece astigmat varmış. Oysa en son kullandığım lensler sağ 4.0, sol 4.5 idi. Doktora sadece göz numaramın değişmiş olabileceğinden şüphelendiğimi söyledim, o da gözlerimi tekrar test etti ve beni şok eden bir beyanatta bulundu: Göz bozukluğumda hiçbir değişiklik olmamış! Duyunca kadının yüzüne ne kadar şaşkın bakakaldıysam “çok mu rahatsızsınız, gözlükle başınız mı ağrıyor?” gibi sorular sorup yeni testler yaptı. Ancak çıkan sonuç değişmedi, ölçüme göre sağ 5.0 sol 5.5 derece miyop aynen devam ediyordu.

Gözlerim daha iyi görürken ölçümlerin değişmemesini anlayamadım. Yine de gözlükçüye gidip camlarımı yarım numara küçükleriyle değiştirdim, sonra fark ettim ki aslında bir numara küçükle de değiştirsem olabilirmiş, çünkü hala çok net görüyorum.

beyinle ilgilenen herkes mutlaka okumalı
İstanbul’a döndüğümden beri bunu araştırıyorum, düzelen ama ölçüm cihazları tarafından tespit edilemeyen X faktör ne olabilir diye. Sonuçta sinir sistemine ait ve hala keşfedilmemiş o kadar çok şey var ki… Beyinle ilgili yepyeni ama yaşamsal önemi olan bir sistem ancak yeni gözlemlenebildi ve bilimsel yayınlarda geçen haftalarda yer bulabildi (buradan okuyabilirsiniz). Göz bozukluğunu test eden aletlerin henüz ölçemediği ama görmede çok etken rolü olan başka birşeylerin olduğunu düşünüyorum. Neuroplasticity’den adaptasyona çeşitli alternatifleri araştırmaktayım. Deneyimleriniz, fikirleriniz, serbest çağrışımlarınız, bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

13 comments:

 1. Aslında nedeni biraz bildik gibi. Miyoplarda 30'lu yaşlardan itibaren hipermetropa kayış başlıyor ve miyopia azalıyor. Uzak görüş biraz netleşiyor. Hatta bazen numara bile düşüyor.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bunu duymuştum özellikle miyopluk göz şeklinden kaynaklıysa (göz küresi üstten ve alttan basık bir oval şeklinde oluyormuş) ileri yaşlarda kasların gevşemesiyle bir düzelme olabiliyor. Ancak bildiğim kadarıyla bu 10 gün gibi bir sürede olmuyor.
   Bir de bu denemeyi yaptığım 10 günde benim göz numaram değişmeden görmem düzeldi.

   Delete
 2. Here is my speculative theory: your eye sight did not improve but your brain's interperatation of visual data improved. When you were wearing glasses the visual data that your brain was receiving did not need interpretation. Once you removed your glasses and spend days without them your brain started to interpret more and more of the visual data. Therefore your visual perception improved, but not your vision. The equipment only measured your eye sight. Just a theory :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ant this is really interesing and seems to be hitting the right spot! Apparently retina receives thousands of flickers of data every second. However the brain processes only the part that is relevant. (When you are watching TV for example, you don't recognize the painting on the wall even though it's in your visual field.)

   And once neural pathways form between the eye and the brain, it's quite difficult to change your perception. So maybe I had well-formed pathways with glasses and once I tooke them off my brain had to start reorganizing things from the scratch...
   That made me think, if I didn't quit on day 9 and maybe went on for a month or so, would I be able to "see" clearly without my myopia actually improving? Hmm

   Delete
 3. Merhaba,
  Ben de gözle ilgili seneler önce iki kitap almıştım tavsiye ederim. Gerçi önerilen egzersizleri çok yoğun uygulayamadım ama göz numaramı 2.75, 1.75 miyoptan 1.0e düşürdüm ve gözlük takmıyorum. www.vision-training. yanlış yazmadıysam Leo Angart litabını almıştım. kitaplarım: Relearning to See: Improve Your Eyesight -- Naturally! ve Improve Your Eyesight Naturally. Şİmdi vede sinemada, sokakta gözlük takmıyorum sadece dvd izlerken altyazıları okumaya çalışmak için tembellikten gözlük takıyorum bir de araba kullanmam gerekirse 1 numaraları takıyorum görüşüm harika oluyor. Ancak kartal gözü yapanlar var varmış. O kadar noktaya gelemedim ;) Bu arada eşim de benden görüp 1 numara astigmak gözlüğünü attı, şimdi eskiye göre daha rahat ve sorun yaşamıyor. Sevgiler. http://dogalanneyim.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. benim seninki kadar değil fakat 2 göz arasındaki görme farkı zorluyor üzüldüm böyle diyince sen yinede umutsuzluğa kapılmamak lazım bende bu yöntemi deneyeceğim

  ReplyDelete
 5. merhabalar esin hanım benimde bu aralar leo angartın göz egzersizleri dikkatimi çekti. ben 5 senedir gözlük kullanıyorum miyobum iki gözümde 2.75 artık gözlükden çok sıkıldım banada yakışmıyor siz nasıl bir egzersiz yaptınız yada adı neydi ben leo angartın egzersizlerini bugün uygulamaya başladım tabi hemen gözlerim düzelicek diye bişey yok yapmaya devam edicem...

  ReplyDelete
 6. esin hanım ve tuğçe hanım mesaj atıım geri bildirim bekliyorum umarım ilgilenirsiniz.

  ReplyDelete
 7. lens numaraları 1 derece düşük olur zaten

  ReplyDelete
 8. Öncelikle Herkese Merhaba Arkadaşlar Egzersizlerin Faydasını Gören Bir Kişi Olarak Diğer İnsanlara İlham Kaynağı Olabilmek İçin Bu Yorumu Diğer Sayfalardaki Bates Metodu Göz Egzersizleri Başlıklarının Altınada Bırakacağım, Tarih: 25 Mart 2017 Cumartesi.
  Ben Bates Metoduyla Çalışıp Başarılı Sonuç Almış Bir Kişiyim, Fakat Benim Zamanımda Türkiyede Neredeyse Hiç Ama Hiç Bilinmiyordu, Bugün İzin Günümde Aklıma Geldi Bates Metodu Diye Arattım Ve Metodun Güncellik Durumuna Baktım. Sonuçlar Beni Pek Mutlu Etmedi Fakat Haala Azınlık Bir Toplum Tarafındanda Olsa Bilinmesi Beni Mutlu Etti. Ben Bu Metodu Kendi Çapımda Yaymaya Çalışan Bir Kişi Olarak Başarılı Olan Her Kişi İçin Ayrıca Seviniyorum.
  Ben Pilot Subaylık Hayali Olan Birisiydim Bunun İçinde Hava Harp Okulu Okumam Gerekiyordu Ve Göz Numaram Çok Yüksek Olduğu İçin Bu İmkansızdı Hava Harp Okulu 2 Gözün Toplamı Olarak En Fazla 0.50 Bozukluğu Alıyordu, Ayrıca Okul Lazer Ameliyatlı Adaylarıda Kabul Etmediği İçin Hiçbir Çarem Yoktu. Neyse Fazla Uzatmıyayım Bates Metodu Göz Egzersizleriyle Tanıştım Ve Hemen Uygulamaya Başladım Egzersize Başlamadan Önceki Göz Numaram: SAĞ GÖZ: 2.25 Numara Astigmat, 1.50 Numara Hipermetrop – SOL GÖZ: 2.50 Numara Astigmat, 1.25 Numara Miyop (2 Gözümün Toplam Numarası 7.50). Tam 14 Ay Boyunca Hiçbir Gün Aksatmadan İstikrarlı Bir Şekilde Egzersizlerimi Yaptım, Ayda Ortalama Olarak 0.50lik Bir Düşüş Yaşadım Ve 14 Ayın Sonunda Gözlerimin Numarası 2 Göz Toplamı 0.50 Düzeyine İndi, e Tabikide Bunun İçin Profesyonel Yardım Aldım Bunu Meslek Olarak Yapan Uzmanlar Var Toplanma Günlerinde Gidiyorsunuz Nasıl Yapacağınızı Daha İyi Anlıyorsunuz Ulaşmak İsteyenler Olursa Linkler Yarımcı Olur [Bunun İçin Bir Miktar Ücrette Ödedim Bu Arada]: https://www.facebook.com/eyefitturkey/?fref=ts – https://www.eyefitturkey.com/
  Bu Ara Amacımada Ulaştım Üniversite Ara Sınıf Alımlarından Mülakatları Ve Sağlık Taraması Çerçevesinde Yapılan GÖZ ÖLÇÜMÜNDEN KIL PAYIDA OLSA :) GEÇEREK HAVA HARP OKULU’na Girdim Askeri Pilot Olacağım Bunlarda 1,5 Ay Önceki Yemin Törenimizden Fotoğraflar: http://www.hho.edu.tr/Galeri/Torenler.aspx – http://egitimvekariyergunleri.com/hnc/kullanici_dosyalar/images/hava%20harp%20okulu.png Ufuk Bey Sağolsun Onun Sayesinde Bunlar :)

  Dipnot: Bu Arada Arkadaşlar Bunu Sona Eklemek İstedim Ben Bu Egzersizleri İnternetten Bakıp Direk Kendi Başıma Değil, Bu İşi Meslek Olarak Yapan Ve Yıllarca Bu İşle Uğraşmış Profesyonel Kişilerden Aldığım Dersler İle Yaptım. İnternet Sitelerine Veyada Facebook Sayfalarına Mesaj Atıp Durumunuzu Anlatıyorsunuz [(https://www.facebook.com/eyefitturkey/?fref=ts) - (https://www.eyefitturkey.com/)], Ona Göre Size Bir Sonraki Egzersiz Eğitim Gününü Söylüyorlar. O Gün Gidiyorsunuz Yaklaşık 6 Saatlik Uzun Ve Ayrıntılı Bir Eğitimden Sonra 1 Ay Sonra Tekrar Buluşmak Üzere Evinize Gönderiliyorsunuz, Egzersizleri Evde Yapıyorsunuz. Düzenli, Disiplinli Ve Doğru Egzersiz İle Normal Bir Bünyedeki İnsan Ayda Ortalama Olarak 0.50 İla 0.75 Numara Arası Düşüş Yaşayabiliyor (2 Gözün Toplamı Olarak).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bu yorumu gördüğüm için inanılmaz mutlu oldum . Bende hava harp istiyordum fakat gözlerim büyük bir engeldi . Her araştırmamda insanların yorumları beni biraz daha umutsuzlaştırıp üzüyordu . Çok çok teşekkürler .

   Delete
 9. Tuğba hanim ne yaptınız ? Ben de Ufuk hocanın setini edindim fakat pek ilerleme sağladığımı zannetmiyorum. 1-2 ay arası vakit geçti. Eğitime mi bizzat katılsam bilemiyorum. Siz neler yaptınız ?

  ReplyDelete